اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی| » اداره آذرشهر
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱

اداره آذرشهر

سابقه تاریخی

شهرستان آذرشهر یکی از قدیمی ترین و معروفترین بخش های شهرستان تبریز بوده که قبلاً به نام دهخوارقان معروف و نامیده می شد بطوری که در سال ۱۳۰۶ شهرداری شهر آذرشهر مرکز شهرستان تشکیل و شروع به کار نموده است. آذرشهر در سال ۱۳۷۶ رسماً به شهرستان تبدیل شد.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان آذرشهر با وسعت ۸۴۰ کیلومتر مربع (۱٫۸ درصد مساحت استان) در ۳۰ کیلومتری تبریز واقع شده است و ارتفاع آن از سطح
دریا ۱۳۴۰ متر می باشد. این شهرستان از سمت شمال و شرق با شهرستان اسکو، از سمت غرب با دریاچه ارومیه و از سمت جنوب با شهرستان عجب‌شیر هم‌مرز است.

تقسیمات کشوری

طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان آذرشهر دارای سه بخش به نام‌های حومه (شامل دهستان‌های شیرامین، قبله‌داغی، ینگجه و قاضی‌جهان)، ممقان (شامل دهستان شهرک) و گوگان (شامل دهستان‌های تیمورلو و دستجرد)، چهار نقطه شهری به نام‌های ممقان، آذرشهر، تیمورلو و گوگان و ۴۶ آبادی می‌باشد.

جمعیت

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، جمعیت شهرستان آذرشهر در حدود ۱۰۷۵۷۹ نفر (۲٫۹ درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان ۳۹۹۱۸ نفر برآورد شده است. جمعیت شهری این شهرستان ۶۴۶۷۲ نفر و جمعیت روستایی آن ۴۲۹۰۷ نفر و تعداد خانوار آن ۳۱۸۲۸ خانوار است.

اقلیم و آب و هوا

شهرستان آذرشهر در دامنه شمال غربی کوه های بلندی از سلسله کوه های سهند غربی و جلگه و سواحل دریاچه ارومیه قرار گرفته است، قسمت شرق و جنوب شرقی آن کوهستانی و در مغرب آن ساحل پست دریاچه ارومیه قرار گرفته است، بلندترین کوه آن قاف داغی و در اصطلاح محلی به نام قبله داغی مشهور بوده و دشت حاصلخیز آذرشهر و روستاهای اطراف آن در آبرفت رودخانه و مخروط افکنه کوهها قرار گرفته اند و کوه قبله داغی و کوه جهنم در ینگجه و چپقلو و قالاداغی در جزیره اسلامی و کوههای قدمگاه و پیرچوپان از کوه های معروف شهرستان می باشد. شهرستان آذرشهر از نظر چگونگی آب و هوا یک تفاوت کلی با سایر بخش های مناطق کوهستانی آذربایجان داشته و از یک تمایز مخصوصی برخوردار است، موقعیت قرار گرفتن آن از نظر جغرافیایی در آب و هوای آن اثر بخصوصی دارد دوری و نزدیکی به دریاچه ارومیه، واقع شدن در دامنه کوهستان ها، ارتفاع و موقعیت موجود در تعیین آب و هوا موثر می باشد.

وضعیت اقتصادی

این شهرستان در تولید سیر، لپه، سنجد، گردو و بادام دارای جایگاه ممتازی در استان است. همچنین به دلیل وجود شهرک صنعتی شهید سلیمی صنایع متنوعی از جمله مواد غذایی، خودروسازی، فولاد، شیمیایی و صنایع تبدیلی در حوزه آن شهرستان واقع شده اند. وجود ۳۲ معدن فعال که مواد معدنی شیل سیاه، گرانیت، مرمر، مرمریت دیاتومیت، سنگ آهک، نمک از آنها استخراج می شود و بعضی از سنگ های تزئینی معادن آذرشهر که دارای شهرت جهانی می باشند نیاز این شهرستان را برای ایجاد واحدهای فرآوری معدنی به وضوح نشان می دهد.
عمده تجارت اهالی شهرستان آذرشهر از طریق فروش قالی و محصولات کشاورزی می‌باشد که تولیدات خود را از قبیل گندم و جو و سیب زمینی و پیاز و بادام و گردو و گوجه‌فرنگی، علوفه، صیفی جات و خشکبار در بازار به فروش رسانده و از این طریق امرار معاش می نمایند.

نقاط تاریخی و دیدنی

چشمه چهارسو (واقع در محله ستوباد)، گورستان پیرحیران، مسجد چهارسو ستوباد، مسجد رومیان، مسجد محراب (واقع در محله محراب)، آثار بادامیار (واقع در روستای بادامیار یا قدمگاه در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر)، آثار تورامین (واقع در روستای متروک تورامین در چهل کیلومتری تبریز)، اولیای قاضی جهان (واقع در روستای قاضی جهان از توابع گوگان در چهار کیلومتری شمال غربی آذرشهر)، قبر پیر جابر ممقان، تپه باستانی شیرامین (واقع در روستای شیرامین در هفده کیلومتری جنوب غربی آذرشهر)، تپه پیر قطران یا آتشکده، تپه مصلی( واقع در ساحل شمالی رودخانه دهخوارقان، قبرهای تاریخی و بزرگ روستای ینگجه از توابع آذرشهر

مشخصات اسناد : (آذرشهر)

۱- مشخصات اولین سند موجود در بایگانی :

تاریخ صدور : ۵/۷/۱۳۰۶

نام : عباسعلی

نام خانوادگی : توتونچی دهخوارقانی

نام پدر : حاج علی اکبر

اعلام کننده : عباسعلی

شماره شناسنامه : ۱

شغل صاحب سند و اعلام کننده : خودش و شغل توتونچی

آدرس :

آذرشهر – شهرک ولی عصر روبروی دادگستری

تلفن :

۰۴۱۳۴۲۲۳۰۵۶

فاکس:

۰۴۱۳۴۲۲۳۰۵۶

کدپستی:

۵۱۷۱۶۳۸۵۶۸

ریس اداره:

آقای محمدیان

تصاویر مرتبط

۱۳۹۵/۱۲/۲۸