اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی| » اداره مهربان
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱

اداره مهربان

مِهرَبان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مهربان شهرستان سراب واقع شده‌است. این شهر مرکز بخش مهربان است. برپایهٔ آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۹۰ صورت گرفته‌است، شهر مهربان با جمعیتی بالغ بر ۵۹۵۰۹ نفر می‌باشد.[۱] این شهر در سال ۱۳۴۱ خورشیدی از روستا به شهرتبدیل شد. مهربان در ۳۰ کیلومتری غرب سراب، ۱۰۰ کیلومتری شرق تبریز و ۶۰۰ کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده‌است.مهربانیها بیشتر در تهران ساکن شهرری هستند و دارای یکی از بزرگترین اجتماعات تهران و یکی از بزرگترین دسته های شاه حسین گویان را در تهران دارا است.
جمعیت
برپایهٔ سرشماری سال ۱۳۹۰ خورشیدی، از مجموع ۶۰۰۹۵ نفر جمعیت این شهر، ۳۰۲۸۴ نفر مرد و ۲۲۳۱۱ نفر زن بوده‌اند. شمار خانوارهای این شهر نیز۳۴۳۳خانوار بوده‌است.

فرش نفیس مهربان
درمهربان و شهرهای همجوار بهترین نوع فرش تولید و عرضه می‌شود. فرش این مناطق درشت بافت بوده و نخی که از آن برای بافت استفاده می‌شود از پشم گوسفند تشکیل می‌شود. از همسایه‌های این شهر که در آن‌ها فرش تولید می‌شود می‌توان به هریس، شربیان، بخشایش، کلوانق، گوراوان و زرنق اشاره کرد که در بین این تولیدکنندگان فرش هریس و مهربان و بخشایش از معروفیت ویژه‌ای برخوردار بوده و نقشهٔ مهربان و بخشایش بعد ازهریس از مرغوب‌ترین فرش‌ها از لحاظ رنگ و نقشه می‌باشند. کیفیت بافت هرسه شهر تقریباً یکسان است و فرش‌های تولید شده در این مناطق از دوام بسیار زیادی برخوردارند مهربان یکی از مهم‌ترین شهرهای آذربایجان از لحاظ تولید فرش و قالی می‌باشد و نقشه‌های موجود در مهربان معروف به آبی گل، حاج محرم، افشان، بیگلر و صیاد هستند. رنگ نخ‌های مورد استفاده در قدیم گیاهی و طبیعی بود ولی با آمدن رنگ‌های شیمیایی این رنگ‌ها فوراً جای رنگ‌های طبیعی را گرفتند. بیشتر بافندگان قالی در این شهر را بانوان تشکیل می‌دهند اما مردانی هم هستند که هنوز به قالی بافی مشغولند. رنگ‌های اصلی فرش مهربان عبارت اند از قرمز، سیاه، سفید، سرمه‌ای و آبی. گلیم بافی نیز در طرح راه راه و با رنگ‌های متنوع در این شهر تولید می‌شود. مادران مسن مهربانی با ادغام دو هنر فرش و گلیم، پشتی‌های خوش طرح و رنگی خلق می‌کنند.

شماره تلفن:
۴۳۱۲۲۱۰۰

شماره فاکس:
۴۳۱۲۲۵۴۲

۱۳۹۷/۰۲/۲۷