اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی| » اداره میانه
امروز: یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹

اداره میانه

سابقه تاریخی

پیشینه تاریخی میانه به ده‌ها سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و بعضی نوشته‌ها سابقه تاریخی این منطقه را تا ۷۲۰ سال پیش از میلاد نیز نقل می‌کنند. وجود کتیبه‌های آشوری و اورارتویی در بعضی مناطق آذربایجان و کشف آثار باستانی و مجسمه‌های سفالین در شهرستان میانه ، قدمت تاریخی آن را به دوره‌های پیش از تشکیل دولت ماد می‌رساند. در پی حفاری‌هایی که در سال ۱۳۵۲ شمسی در یکی از قریه‌های اطراف میانه به نام آرموداق انجام گرفت یک مجسمه سفالین مربوط به دوره ساسانیان کشف شد. در کتاب‌های تاریخی و سفرنامه‌های جهانگردان نام این شهرستان را میانج ثبت کرده‌اند. چون این شهرستان به نوشته برخی، پیش از میلاد مسیح در خط مرزی دو سرزمین ماد و پارت قرار گرفته بود و هم‌اکنون نیز در وسط مراغه و تبریز قرار دارد و مانند زاویه یک مثلث در میان آنها جای گرفته است و یا این‌که چون بین دو شهر زنجان و تبریز واقع گردیده این نام را انتخاب کرده‌اند. با این حال شهرستان میانه در قرن‌های هفتم و هشتم هجری علاوه بر میانج نام دیگری چون گرمرود داشته و در برخی از کتاب‌های آن زمان برای شناسایی آن از هر دو نام (گرمرود و میانه) استفاده شده است.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان میانه با وسعت ۵۵۹۵ کیلومتر مربع (۱۲٫۳ درصد مساحت استان و بزرگترین شهرستان استان) در ۱۶۵ کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان سراب، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان‌های بستان‌آباد، هشترود و چاراویماق و از سمت جنوب با استان زنجان هم‌مرز است.

تقسیمات کشوری

طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان میانه دارای ۴ بخش به نام‌های مرکزی (شامل دهستان‌های شیخدرآباد، اوچ‌تپه شرقی، قافلانکوه غربی، کله‌بوز غربی، کله‌بوز شرقی، قزل‌اوزن و گرمه جنوبی)، ترکمانچای (شامل دهستان‌های بروانان مرکزی، بروانان شرقی، بروانان غربی و اوچ‌تپه غربی)، کندوان (شامل دهستان‌های گرمه شمالی، کندوان و تیرچایی) و کاغذکنان (شامل دهستان‌های کاغذکنان شمالی، کاغذکنان مرکزی و قافلانکوه شرقی)، ۵ نقطه شهری به نام‌های میانه، ترکمانچای، ترک، آچاچی و آقکند و ۳۹۶ آبادی می‌باشد.

جمعیت

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، جمعیت شهرستان میانه در حدود ۱۸۵۸۰۶ نفر (۵ درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان ۹۵۵۰۵ نفر برآورد شده است. جمعیت شهری این شهرستان ۱۰۶۷۳۸ نفر و جمعیت روستایی آن ۷۹۰۶۸ نفر و تعداد خانوار آن ۵۲۶۸۱ خانوار است.

اقلیم و آب و هوا

شهرستان میانه به جز در دامنه‌های پست دره قزل اوزن، در قسمت میانی و جنوب شرقی که دارای اقلیم خشک و سرد است. ارتفاع عمومی زمین در این شهرستان، از ۷۵۰ متر در منتهی الیه گوشه جنوب شرقی آن دره قزل اوزن تا ۳۳۰۰ متر در قلل رشته کوه بزقوش متغیر است. متوسط بارش سالانه ۳۲۰ میلیمتر در نقاط کم ارتفاع جنوب شرقی و در بالای ارتفاعات بزقوش از ۳۹۳ تا ۶۰۰ میلی‌متر متغیر است. متوسط دمای سالانه نیز در این شهرستان، ۳ الی ۱۵ درجه سانتی‌گراد، در مناطق مختلف آن می‌باشد.

وضعیت اقتصادی

با توجه به استخراج مواد معدنی عمدتاً ساختمانی از قبیل پرلیت، خاک صنعتی، دولومیت، زئولیت ، منگنز و سنگ گچ و نمک سنگی، وجود پتانسیل آبی بالقوه بالا، وجود بیش از ۳۵ سد خاکی بزرگ، اختصاص ۱۱ درصد از کل اراضی کشاورزی استان، تولیدات متنوع زراعی و باغی، بالا بودن ظرفیت دامی از جمله گوشت قرمز، شیرخام و مرغ و اختصاص رتبه دوم تولید ماهی استان با حدود ۱۷ درصد تولید ماهی استان، شهرستان میانه توان جذب سرمایه‌گذاری در بخش‌های فراوری مواد معدنی و صنایع تبدیلی کشاورزی را دارد. در بخش صنعت یکی از مهم‌ترین صنایع و کارخانه‌های این شهرستان شرکت فولاد آذربایجان است. همچنین شهرستان میانه دارای راه آهن متصل به شبکه راه‌آهن سراسری است و ایستگاه میانه یکی از قطب‌های بسیار مهم راه‌آهن در سراسر کشور است.

نقاط تاریخی و دیدنی

مسجد سنگی ترک (در روستای قدیمی ترک، در ۲۹ کیلومتری شمال شرق میانه)، قبر امامزاده محمد (در روستای کندوان، واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه)، قیز کورپوسی یا پل دختر (در ۲۰ کیلومتری شهر میانه بر روی رودخانه قزل‌اوزون)، قیز قالاسی یا قلعه دختر، قلعه نجفقلی خان، کاروانسرای جمال‌آباد (واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه)، بقعه و مناره امامزاده اسماعیل

وضعیت سازمانی و تشکیلاتی اداره ثبت احوال : میانه

۱- سال تأسیس اداره: ۱۳۰۷
۲- تعداد مناطق یا نمایندگی های مستقر در شهرستان ، بخش و دهستانهای تابعه :

الف – بخش ترکمانچای اداره ثبت احوال مستقل دارد .

ب- بخش کاغذ کنان دارای نمایندگی وچارت سازمانی مستقل ، ولی افتتاح و راه اندازی نشده است .

ج- بخش کندوان دارای نمایندگی وچارت سازمانی مستقل، ولی افتتاح و راه اندازی نشده است .

۳- نام و تعداد بخشهای فاقد اداره یا نمایندگی حوزه شهرستان : (۲) کندوان- کاغذ کنان

ج) مشخصات اسناد : (میانه)

۱- مشخصات اولین سند موجود در بایگانی :

تاریخ صدور : ۱۱/۷/۱۳۰۷

نام: مشهدی فتحعلی

نام خانوادگی: آشتیانی

نام پدر: باقر مرحوم

علام کننده: مشهدی فتهعلی آشتیانی

شماره شناسنامه : ۱

شغل صاحب سند و اعلام کننده : چایچی

آدرس :

میانه – خیابان شهید مطهری

تلفن :

۰۴۱۵۲۲۴۴۵۰۰

فاکس:

۰۴۱۵۲۲۳۲۴۸۸

کدپستی:

۵۳۱۷۶۱۴۹۴۷

تصاویر مرتبط

۱۳۹۵/۱۲/۲۸