اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی| » مشاوره های قبل از ازدواج، راهی موثر برای جلوگیری از طلاق
امروز: دوشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۱

اخبار

مشاوره های قبل از ازدواج، راهی موثر برای جلوگیری از طلاق

استوارآذر  در جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی استان با بیان اینکه طلاق یکی از آسیب های اولویت دار جامعه امروزی است، افزود: این موضوع از جمله پنج آسیب اولویت دار و مورد توجه  دولت است.وی ادامه داد: ضروری است مشاوره پیش از طلاق به مشاوره قبل از ازدواج تبدیل شود چرا که اکثر طلاق ها توافقی است و تاثیرگداری این مشاوره ها کمتر است.
استوارآذر اظهار کرد: ارائه آموزش های قبل از ازدواج به صورت پایلوت در دو شهرستان شبستر و اسکو برگزار می شود.

وی گفت: تبعات طلاق و راهکارهای ورود و مداخلات در کارگروه اجتماعی استان بصورت جدی مورد بررسی است.

مدیرکل امور اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه آمار و ارقام توسط اداره کل ثبت احوال استخراج می شود، افزود: نیاز است که آمارهای تحلیلی و راهکارهای برون رفت از این مشکلات نیز ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه طبق امار اداره کل ثبت اسناد استان بیشترین اسامی فرزندان تازه متولد شده برحسب مبانی دینی و اعتقادی انتخاب شده است، اضافه کرد: اگر این فرهنگ سازی ادامه پیدا نکند در آینده اسامی غیر دینی جایگزین خواهد شد.
استوارآذر همچنین در مورد ثبت وقایع حیاتی استان، ادامه داد: ثبت به موقع و ارائه آمار به روز و لحظه ای از مهم ترین موضوعاتی است که نقش مهمی در برنامه ریزی مسئولان دارند.
وی خاطرنشان کرد: آمار و ارقام چهار واقعه حیاتی باید توسط دستگاه های مربوطه در مهلت قانونی و به موقع به ادارات ثبت احوال ارائه شود.

مدیرکل امور اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به آمار ارائه شده در خصوص کارت های هوشمند ملی صادر شده در استان، گفت: گروهی از این اداره کل به ادارات پرجمعیت استان به صورت سیار مراجعه کنند.

مدیراحدجودی در جلسه شورای ثبت احوال استان گفت: ۱۰۰ درصد وقایع چهارگانه را ثبت می کنیم و در رابطه با اختلافات آماری طلاق و ازدواج، سامانه ای توسط اداره ثبت اسناد راه اندازی شده و اختلافات آماری را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد.

کل ثبت احوال استان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: افرادی که در سنین پایین‌تر و به عنوان مثال قبل از دانشگاه ازدواج کرده‌اند، ازدواج های موفق تری داشته‌اند.

به گفته جودی؛ در۹  ماه نخست سالجاری در استان آذربایجان شرقی، ۵۲ هزار و ۹۶۴ واقعه ولادت در استان ثبت شده که ۷۱ درصد مربوط به مناطق شهری و ۲۹ درصد مربوط به مناطق روستایی است که از این تعداد ۲۷ هزار و ۴۸۶ مورد از ولادت ها در استان پسر بودو نرخ ولادت در استان با ۱۸٫۵ درصد پایین تر از نرخ کشوری است.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار سال ۹۴، نرخ ولادت استان کمتر از متوسط کشوری بود و استان آذربایجان شرقی رتبه ۲۱ کشوری را کسب کرد.

جودی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: در ۹ ماهه نخست سالجاری نیز ۱۶ هزار و ۳۵۴ واقعه فوت در استان ثبت شده که ۷۰  درصد از این میزان، مربوط به مناطق شهری است و ۵۵ درصد از مجموع فوتی ها در این بازه زمانی؛ مربوط به مردان است.

وی با بیان اینکه در ۹ ماهه نخست سالجاری، ۲۶ هزار و ۹۶۸ ازدواج در استان انجام شده است تصریح کرد: ۸۹ درصد ازدواج ها مربوط به شهرها و بقیه مربوط به روستاها می باشد.

وی میانگین سنی ازدواج آقایان در استان را ۲۷ سال اعلام کرد و ادامه داد: میانگین سن ازدواج آقایان تبریزی در حدود ۲۸٫۵ سال و بیشتر از میانگین استانی است و میانگین سنی ازدواج دختران نیز ۲۲ سال است.

جودی تصریح کرد: در همین بازه زمانی نیز شش هزار و ۷۳۷ طلاق در استان وجود داشته که بیش از ۹۰درصد آن ها مربوط به مناطق شهری است.

به گفته وی، میانگین نسبت طلاق به ازدواج در استان، چهار به یک است و بیشترین ازدواج دختران ۱۵ تا ۱۹ سال و بیشترین سن طلاق در بین زنان ۲۵ تا ۲۹ سال است.

جودی ادامه داد: در ۹ ماهه نسخت سالجاری، شش هزار و ۷۳۴ طلاق در استان ثبت شده و در سال ۹۴، میزان طلاق در این استان، کمتر از متوسط کشوری بود.

وی افزود: در حدود ۵۰ درصد طلاق ها در ۵ سال اول زندگی مشترک زوجین اتفاق می‌افتد و برای پیشگیری از طلاق نیاز به آموزش های زندگی از همان دوران مدرسه است .

وی ادامه داد: در زمان حاضر۷۰ درصد جمعیت کشور جمعیت فعال است که اگر در این خصوص بی توجهی شود این رقم سی سال بعد به جمعیت پیر تبدیل می شود و باید از اکنون به فکر افزایش خانه های سالمندی باشیم.

وی همچنین صدور کارت هوشمند ملی را یکی از مهم ترین اولویت های اداره کل ثبت احوال استان دانست و اظهار کرد: امسال تاکنون ۵۴۵ هزار و ۷۲۹ کارت ملی هوشمند در استان برای افراد بالای ۱۵ سال صادر شده است.

جودی با بیان اینکه در مجموع  از ابتدای سال ۹۱ تا کنون، ۹۵۵ هزار و ۸۲ مورد کارت هوشمند صادر شده است.

وی بیشترین فراوانی اسامی نوزادان تازه متولد شده را برای پسران ابوالفضل، علی و امیر علی و برای دختران زهرا، فاطمه و یسنا عنوان کرد.

تصاویر مرتبط

برچسب ها:
۱۳۹۵/۱۱/۱۹