اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی| » جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی بخش صوفیان
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱

اخبار

جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی بخش صوفیان
روز 24/8/1397 جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی در محل بخشداری صوفیان با حضور جودی مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی و بخشدار صوفیان و رئیس ثبت احوال صوفیان و دیگر اعضاء ساعت 8:00 صبح تشکیل شد.
شورای هماهنگی بخش صوفیان

روز ۲۴/۸/۱۳۹۷ جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی در محل بخشداری صوفیان با حضور جودی مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی و بخشدار صوفیان و رئیس ثبت احوال صوفیان و دیگر اعضاء ساعت ۸:۰۰ صبح تشکیل شد.
جلسه با سرود جمهوری اسلامی و قرائت آیاتی چند از کلام ا… مجید شروع شد.
ابتداء بخشدار صوفیان آقای پیراسبق به حاضرین خیرمقدم گفت. سپس سلطانی رئیس ثبت احوال صوفیان آمار ۷ ماهه ولادت و وفات، ازدواج و طلاق سال ۱۳۹۷ و مقایسه آن با سال ۱۳۹۶ ارائه داد و در ادامه چند مورد پیشنهاد داده که مورد توجه اعضاء قرار گرفت. اولین پیشنهاد او این بود که شبکه ای بوجود آید تا دهیاران وفات را اعلام تا دیرثبتی صورت نگیرد مورد بعدی درخواست احداث ساختمان اداره ثبت احوال صوفیان بود و ایشان اعلام کردند این اداره برای ۴۰ هزار نفر ارائه خدمات می کند و نیازمند ساخت اداره است. مورد بعدی درخواست کرد که به دفتر پیشخوان از طریق بخشداری اعلام شود مجوز اخذ و حداقل کارت ملی را آنان درخواست بگیرند و با توجه به اینکه ساختمانشان طبقه همکف است افراد معلول و جانباز بهتر می توانند خدمات دهی شوند.
سپس جودی مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی اندکی از گذشته ثبت احوال گفت و اینکه این سازمان طرح های بزرگ و سنگینی را اجراء کرده و با اجراء طرح های مختلف از چند هویتی بودن افراد جلوگیری شده سازمان قبول کرد که باید آمار صحیح و به روز باشد در سال ۸۶ این مسئله قانون شد و به اجراء درآمد و با کمک آمار تقریباً ۱۰۰% شد یعنی ۸/۹۸ درصد و همه ولادت ها با گواهی ولادت صادر می شود مگر در موارد استثنائی مانند ابطال و صدور. در این طرح جدید ما از خود مردم کمک گرفتیم ما از طریق شوراها جلو رفتیم و از ما استقبال شد. حالا ضمن اینکه آمارمان صد در صد است با کیفیت هم هست دیرثبتی خیلی کم شد.
دهه ۶۰ نرخ رشد ۴ بود یعنی هر هزار نفر ۴ نفر ۷۰% درصد جمعیت فعال هستند اما رشد جمعیت اکنون خیلی کم شد ما هنوز دچار مشکل نشده ایم اما در آینده دچار مشکل خواهیم بود. فوت زیاد شده و ولادت کم می شود تا ۳۰ سال دیگر زاد و ولد کم می شود.
تامین اجتماعی ما باید موق های زیادی داشته باشد تا جوانان ما تن به ازدواج و به تبع آن ولادت زیاد شود. نرخ رشد جمعیت الآن ۲/۱ شده است. ما با ۸۰ میلیون جمعیت اگر نرخ رشد ۲/۲ باشد می شود گفت متعادل است اما اگر ۲/۱ بشود تا ۳۰ سال یا ۴۰ سال دیگر ۷۰ درصد جمعیت پیر خواهد شد به جای ساخت مدرسه باید اولویت ها را بدهیم به ساخت خانه های سالمندان نه مدرسه. در بحث طلاق ما به ازای هر ۱۳ ازدواج (مورد طلاق ثبت می کنیم جالب است بدانید در شمال تهران صد در صد است.)
اما جالب است بدانید در ازدواج های سن پایین ۱۵ الی ۱۸ سال هر ۳۳ ازدواج یا ۳۶ ازدواج یک مورد طلاق داریم ما باید طلاق را در جامعه به عنوان یک واقعیت قبول کنیم اما طلاق در جامعه ما به عنوان یک پدیده ویرانگر شناخته شده ما اگر سامانه ای به وجود بیاوریم و بعد از انجام طلاق علت های طلاق را شناسایی کنیم، ما در سال های اخیر موفقیت های بزرگی را بدست آورده ایم از جمله آنها کارت ملی و شماره ملی می باشد که می توان مهاجرت های جمعیت کشور را شناسائی کرد و کنترل نمود دکتر محمد فردمند (پزشک قانونی) سخن گفت ایشان اعلام کردند در دهه ۶۰ صوفیان مهاجر پذیر بوده و با توجه به اینکه مسکن و شهرسازی زمین می داد و تامین اجتماعی کارگران را بیمه می کرد و کوپن می دادند اینجا مهاجر پذیر بود اما اکنون مهاجر فرست شده کوپن ها قطع شد در آن زمان زندگی کردن راحت بود چون هاجر پذیر بودیم در این منطقه جمعیت زیاد بود اکنون به علت وضعیت بد اقتصادی مهاجر فرست شده ایم.
در پایان بخشدار در خصوص ساخت اداره ثبت احوال صوفیان قول مساعدت داد.

تصاویر مرتبط

۱۳۹۷/۰۸/۲۶