اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی| » قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز
امروز: پنج شنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۰

اخبار

قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز
قیام 29 مردم تبریز

در بررسی مسیر حوادث منجر به پیروزی انقلاب اسلامی ، قیام ۲۹ بهمن تبریز اولین حلقۀ زنجیره‌ای بود که قیام ۱۹ دی قم را به قیامهای پی در پی ایران زمین متصل نمود با صلاحدید آیت الله قاضی طباطبائی تصمیم بر این شد ، در بزرگداشت چهلمین روز شهدای ۱۹ دی شهر قم ( قیام ۱۹ دی قم که در واقع عامل برافروزنده و شتاب دهنده نهضت انقلاب اسلامی بود ، این قیام عکس العمل خشمگینانه مردم انقلابی قم نسبت به مقاله « ایران و استعمار سرخ و سیاهی » بود . مقاله‌ای که به امضای مستعار رشیدی مطلق و در روزنامه اطلاعات ۱۷ دی سال ۵۶ منتشر شد . این مقاله به تمجید از اصلاحات ارضی و انقلاب سفید شاه ، مخالفت حزب توده و مالکان بزرگ با آن پرداخت و در نهایت امام خمینی ( ره ) را به عنوان همکار خوانین ، مورد اهانت قرار داد . مجلس بزرگداشتی در تبریز برگزار شود . برگزاری مراسم چهلم برای شهدای قم علاوه بر آیت الله قاضی طباطبائی ، درخواست علما بود از رژیم که در سراسر کشور برگزار شود . لذا به همین مناسبت ، روز جمعه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۵۶ اعلامیه‌ای با عنوان دعوت مردم به برگزاری مراسم چهلم شهدای قم در مسجد قیزللی و در سطح شهر پخش شد ، این اعلامیه به امضای ۱۱ تن از علما و روحانیون از جمله آیت‌الله قاضی طباطبایی ، آیت‌الله غروی ، آیت‌الله قزلجه‌ای ، آیت‌الله انگجی و … رسیده بود .

یکی دیگر از پیش زمینه‌های این قیام را می‌توان در مسجد شعبان تبریز که در آن زمان به پایگاه انقلابیون تبدیل شده بود ، جستجو کرد . هر شب مردم در این مسجد تجمع می‌کردند و یکی از روحانیون مبارز به منبر رفته و با حضور آیت‌الله قاضی به افشاگری علیه رژیم منحوس پهلوی پرداخته می‌شد و همچنین اعلامیه‌های امام رحمه‌الله‌علیه برای مردم قرائت می‌شد . قیام ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ تبریز، یکی از نقاط عطف انقلاب محسوب می‌شود . در کتب گوناگونی که پیرامون ریشه‌های انقلاب اسلامی نوشته شده ، قیام تبریز به عنوان یکی از ریشه‌های اساسی انقلاب اسلامی ایران ذکر شده است ؛ چون باعث شیوع سنت « چهلم‌ ها » در کشور شد و قیام مردمی را از شهری به شهر دیگر سرایت داد و به ترتیب یزدی‌ها ، شیرازی‌ها ، جهرمی‌ها ، کازرونی‌ها و نهایتا همه ایران به پا خاستند . این قیام یک ماهیت اسلامی و مذهبی داشت ؛ چرا که خاستگاه آن مسجد بود و دیدگاهش را از مراجع و علما وام گرفته بود . رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی ، حضرت آیت الله خامنه ای ( مدظله ) در سفر به تبریز ، در سخنرانی خود در بازار تبریز فرمودند :
این تبریز ، همان تبریزی است که نخستین ضربه را بر پیکر شاه بعد از مردم قم وارد کرد و هنوز هم سرآمد مبارزان و مجاهدان است .

تصاویر مرتبط

برچسب ها: