اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی| » جلسه شورای راهبردی جمعیت استان آذربایجان‌شرقی برگزار شد
امروز: شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰

اخبار

جلسه شورای راهبردی جمعیت استان آذربایجان‌شرقی برگزار شد
جلسه شورای راهبردی جمعیت استان آذربایجان‌شرقی برگزار شد

اولین جلسه شورای راهبردی جمعیت استان در سال‌جاری ، روز ۳۰ اردیبهشت ، مصادف با روز ملی جمعیت در محل استانداری آذربایجان‌شرقی با حضور معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری به همراه مدیر کل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری و مدیرکل ثبت احوال استان آذربایجان‌شرقی و اعضا شورای راهبردی جمعیت استان تشکیل گردید . در آغاز جلسه آقای حیرت انگیز مدیرکل ثبت احوال آذربایجان‌شرقی ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در جلسه گفت : برنامه تنظیم خانواده از ابتدای دهه هفتاد با رویکرد کنترل جمعیت کشور به مورد اجرا گذاشته شد اما برای این برنامه ها تاریخ پایان و یا بازنگری در نظر گرفته نشد . در سی ام اردیبهشت ۱۳۹۳ رهبر فرزانه انقلاب سیاست های کلی جمعیت را در ۱۴ بند ابلاغ فرمودند و با پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور سی ام اردیبهشت بعنوان “روز ملی جمعیت ” نامگذاری شد .
حیرت انگیز در ادمه افزود : بر اساس آمارهای ثبتی واقعه ولادت در استان در سال ۹۹نسبت به سال ۹۵ حدود ۲۰۰۰۰ واقعه کاهش یافته و نرخ طبیعی رشد جمعیت استان سیر نزولی دارد . مدیر کل ثبت احوال با اشاره به تشکیل شوراهای راهبردی در استانها ، قانون برنامه ششم توسعه ، طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است ، ابراز امیدواری کرد ، تا با استفاده از ظرفیت هایی که اشاره شد ، و با همت دستگاه‌ها ، نهادها و مشارکت مردم ، بتوانیم شاهد تداوم بالندگی و پویایی جمعیت کشور باشیم . در ادامه آقای دکتر رهبری معاون دانشگاه علوم پزشکی و مدیر گروه سلامت و جمعیت خانواده دانشگاه علوم پزشکی استان ، گزارشی را از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی در راستای اهداف شورای راهبردی جمعیت بیان کردند . ایشان گفتند : جمعیت و رشد آن موضوعی چند وجهی است و با ورود یک حوزه و یا سازمان نمی توان مشکلات مربوط به آن را بررسی و حل کرد. بنابراین باید از چند جهت موضوع بررسی وبا مشارکت تمام دستگاهای مرتبط به سرانجام رسد. در ادامه ایشان با ارائه آمارهای مختلف جمعیتی نسبت به کاهش نرخ باروری عمومی دراستان هشدار داده و افزودند : سند ملی صیانت از جمعیت در فرادست سازمانی تنظیم و به نهادها و سازمان‌های زیرمجموعه ابلاغ شده است و در این سند مواردی در راستای انجام امورات وحل مشکلات جمعیتی آورده شده است .
درادامه ایشان نسبت به رشد جمعیت در طی سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ اشاره کرده و گفتند : اگر امسال ما بتوانیم نرخ باروری را به ۲٫۱( که نرخ مطلوب شورای راهبرد جمعیت میباشد ) برسانیم ، تازه می‌توانیم میزان جمعیت موجود را حفظ کنیم و افزایشی در کار نخواهد بود . این در حالی است که متاسفانه نرخ رشد باروری در حال حاضر ۱٫۷ میباشد که این بیانگر پایین آمدن میزان رشدجمعیت یعنی باروند کاهشی جمعیت مواجه هستیم. اگر این نرخ به میزان بیشتری کاهش پیدا بکند بنا به تعبیر مقام معظم رهبری بحران جمعیتی اتفاق خواهد افتاد که ما هم از آن بعنوان تله جمعیتی یاد میکنیم .
در این جلسه دکتر علی زاده معاونت سازمان ورزش و جوانان استان مطالبی را در خصوص مشکلات موجود در راه ازدواج جوانان و راهکارهای افزایش ازدواج و افزایش نرخ رشد جمعیتی بیان کردند . در ادامه جلسه دکتر آقایاری از اساتید دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه تبریز در خصوص بهره گیری و نتیجه بخش بودن جلسه شورای راهبردی جمعیت مطالبی را عنوان کردند و از معاون سیاسی استانداری خواستند تا برای پیگیری نتایج جلسات از سازمان‌ها و دستگاه‌ها مطالبه گری شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد .
در پایان این جلسه آقای دکتر راستگو معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی مطالب طرح شده توسط اعضای جلسه را جمعبندی کرده و گفتند : باید از پتانسیل حضور علمای دینی و علمی در استان در جهت ایجاد و بسترسازی ازدواج آسان جوانان استفاده نماییم و قدمهای عملی در این راستا برداریم .
ایشان افزودند : برای شناختن آسیب‌های اجتماعی و حل و فصل آنها که از مهمترین عوامل موثر در راستای ممانعت از ازدواج جوانان میباشد، باید اقدامات عملی و جدی انجام بگیرد و تمام نهادها و سازمان‌های مربوط به این موضوع پای کار آمده و راهکارهای عملی ارائه دهند تا شرایط و بستر برای رسیدن به نرخ باروری عمومی ۲٫۱ درصد سالانه مهیا گردد. ایشان افزودند : هدف از این جلسات و کارها صرفا افزایش جمعیت نیست بلکه هدف نهایی افزایش جمعیت مولد است که این در بیانات مقام معظم رهبری هم بیان شده است. آقای راستگو از آقای حیرت انگیز و سایر اعضا جلسه خواستند تا کمیته های لازم در ذیل شورای راهبردی جمعیت تشکیل گردد و هر کمیته بصورت تخصصی و ویژه در خصوص موضوعات محول شده برنامه های لازم راتنظیم و در نهایت در جلسات شورای راهبرد جمعیت مطرح و راهکارهای عملی مبارزه با مشکلات هم تخصصی تر ارائه شود.
روابط عمومی ثبت احوال آذربایجان‌شرقی

تصاویر مرتبط

برچسب ها: