اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی| » گرامیداشت هفته دفاع مقدس ۱۴۰۰
امروز: چهارشنبه, ۵ آبان , ۱۴۰۰

اخبار

گرامیداشت هفته دفاع مقدس ۱۴۰۰

در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد. صدام حسین رییس جمهور عراق با ظاهر شدن در برابر دوربین‌های تلویزیون عراق با پاره کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر ، آغاز تجاوز رژیم بعثی به خاک ایران را اعلام کرد.
آن روزها نام و نان بهایی نداشت و آنچه میدان دار بود ، قیام بود و عروج . آن روزها ماندن بی معنا بود و مردن در بستر ، ننگی بزرگ . آن روزها شهادت ، شاهراهی به وسعت افق داشت . آن روزها فاصله خاک تا افلاک و کویر تا بهشت ، یک میدان مین بود . خاکریزها ، بوی بهشتِ مردانی را گرفته بود که سر به سر ، تن به مرگ میسپردند تا مبادا وجبی از کیان دین و وطن ، به دست کفتاران حریص و متجاوز بیفتد ؛ چرا که دفاع مقدس ، رساترین واژه در قاموس ایستادگی این ملّت قهرمان است . مردان این دیار در پی تجاوز کفتار صفتان ننگ و نفرین ، در هفت شهر عشق ، هشت بهار ، آزادگی را پیمودند و حماسه آفریدند .
جنگی نابرابر در شرایطی به ایران تحمیل شد که از جانب استکبار جهانی بویژه آمریکا تحت فشار شدیدی قرار داشت و در داخل کشور نیز جناح ‌های وابسته به غرب و شرق ، با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی و ایجاد درگیری‌های نظامی در صدد تضعیف نظام بودند و نیروهای نظامی نیز به خاطر تبعات قهری انقلاب ، هنوز مراحل بازسازی و ساماندهی را به طور کامل پشت سر ننهاده بودند .
آمریکا برای به سازش کشاندن جمهوری اسلامی و در نهایت تسلیم آن‌ها حمایت پنهان و آشکار خود را در کلیه زمینه‌های سیاسی ، نظامی ‌، ‌اقتصادی و … از رژیم بعثی عراق به اجرا گذاشت . از سوی دیگر نیز ابرقدرت دیگر جهان‌ یعنی شوروی که متحد عراق محسوب می‌شد ، خصومتش را با نظام اسلامی که شعار نه شرقی و نه غربی را سرلوحه کار خود قرار داده بود و در جریان اشغال افغانستان توسط شوروی ، این تجاوز را محکوم کرده بود ، بیش از پیش نمود.
ارتش عراق که بر اساس محاسبات خود از وضعیت داخلی و خارجی ایران ، فتح یک هفته‌ای تهران را در سر می‌پرورانید ، در روزهای نخست تجاوز ، بدون مانعی جدی در مرزها تا دروازه‌های اهواز و خرمشهر پیش تاخت . تحت چنین شرایطی امام خمینی (ره)‌ به خروش آمد و ندای ملکوتیش دل‌های شیفتگان انقلاب و نظام را متوجه دفاع از کیان جمهوری اسلامی نمود ؛ بطوریکه ، نیروهای مردمی بدون امکانات و تجهیزات و حتی آموزش‌های نظامی به مقاومت پرداختند .
علیرغم کارشکنی‌های رییس جمهور وقت بنی‌صدر ، دفاع مقدس مردم مسلمان و انقلابی ایران شکل گرفت و نیروهای جوان و شهادت طلب به جبهه‌ها شتافتند . پس از شکل‌گیری اتحاد و انسجام در میان نیروهای انقلابی و طرد نیروهای وابسته ، حماسه‌ای مقدس شکل گرفت که در تاریخ ایران اسلامی بی‌سابقه بود . حماسه دفاع مقدسی که برکات و دستاوردهای بی‌نهایتی را برای ملت ایران به ارمغان آورد . جهاد و شهادت مردمان با ایمان و مخلص این سرزمین ، ستون‌های نظام اسلامی را تا مدت‌ها مستحکم نمود . بی تردید ، مقدس ترین جهاد ، جهادی است که به عنوان دفاع از حقوق انسانی صورت گرفته باشد . در جنگ تحمیلی ، رژیم بعث عراق ، جنگی ناخواسته را به کشور ما تحمیل کرد و با نادیده گرفتن استقلال سرزمین ما به ایران اسلامی تجاوز کرد . از این رو ، مردم غیرتمند ایران ، در دفاعی مقدس ، از حق خود که دفاع از استقلال سرزمین و هویت دینی ملی خود بود ، دفاع کردند .
فرماندهان در سخنان خود درباره دفاع مقدس ، به پایداری و مقاومت رزمندگان در عملیات های مختلف اشاره کردند و آن را از علت های پیروزی لشکر اسلام برشمرده اند . سردار شهید ، مهدی زین الدین ، درباره مقاومت و ایستادگی و تأثیر آن در پیروزی می گوید : (( تنها کسانی که در صحنه نبرد راست قامتانند که به خداوند اتکال نمایند و با توکل بر او پیش بتازند . نه در سختی ها و نه در پیروزی ها ، در هیچ کجا از یاد او غافل نشوند و محکم و مقاوم چون کوه بایستند و دشمن را از پای درآورند و این صفت فقط مخصوص رزمندگان اسلام است . ))
در هیچ کجای دنیا آن کسانی که اعتقاد به خداوند و اعتقاد به معاد روز قیامت ندارند ، نمی توانند دارای چنین مقاومت و ایستادگی باشند . رمز پیروزی صحنه نبرد مقاومت و ایستادگی است .

روابط عمومی ثبت احوال آذربایجان شرقی

تصاویر مرتبط

برچسب ها: