اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی| » قیام ۲۹ بهمن تبریز، تیر خلاص بر پیکر رژیم طاغوت
امروز: یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱

اخبار

قیام ۲۹ بهمن تبریز، تیر خلاص بر پیکر رژیم طاغوت

قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ را باید آغازی بر پایان حکومت طاغوت دانست . حرکتی که موجب به پاخاستن قشرهای مختلف مردم در ایران شد و سرانجام انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند .
قیام مردم تبریز در دوره استبداد صغیر و شکست محمدعلی شاه و قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ علیه محمدرضا پهلوی هر دو تأثیر غیر قابل انکاری در روند تاریخ معاصر به جا گذاشته اند .
در بررسی مسیر حوادث منجر به پیروزی انقلاب اسلامی ، قیام ۲۹ بهمن تبریز نخستین حلقۀ زنجیره‌ ای بود که قیام ۱۹ دی قم را به قیام‌های پی در پی ایران زمین متصل کرد .
مساجد نه تنها در شکل دهی مبارزه علیه ظلم و استبداد نظام شاهنشاهی نقش مهمی را ایفاء کرده اند ، بلکه در چهل سال گذشته و به خصوص در دفاع مقدس مسجد همواره در رأس هرم دفاعی قرار داشته است.
در تبریز ساماندهی ، مدیریت و رهبری تشکل ها و صنوف مختلف در کوچه و بازار از مساجدی همچون شعبان ، مقبره ، قزللی و سید حمزه توسط شهید آیت الله قاضی شکل می گرفت و بسیاری از اطرافیان ایشان هم در اطراف و اکناف به روشنگری علیه رژِیم شاهنشاهی می پرداختند .
ماجرا از آن جا شروع شد که با صلاحدید آیت الله قاضی طباطبایی قرار شد مجلس بزرگداشتی در‌ چهلمین روز شهدای ۱۹ دی قم ، در تبریز برگزار شود .
به این مناسب ، روز جمعه ۲۸ بهمن ۱۳۵۶ اعلامیه‌ ای با عنوان دعوت مردم به برگزاری مراسم چهلم شهدای قم در مسجد قزللی ‌(حاج یوسف) پخش شد ، این اعلامیه به امضای ۱۱ تن از علما و روحانیون از جمله آیت الله قاضی طباطبایی ، آیت الله غروی ، آیت الله قزلجه‌ای و آیت الله انگجی رسید .

نقش‏‎ آیت الله قاضی در هدایت مردم باعث شده بود که خود مردم به او لقب «خمینی دوم» بدهند و‏‎ ‎‏ساواک و نیروهای امنیتی هم به وی حساسیت بیشتری داشته باشند .
آن روز هم آیت الله قاضی نماز ظهر و عصر را در‏‎ ‎‏مسجد مقبره و نماز مغرب و عشا را در مسجد شعبان که در نزدیکی منزلش واقع‏‎ ‎‏شده بود اقامه می کرد و همین مسجد بود که سرچشمه حرکت و قیام مردم در تبریز شد .
نگاهی به حوادث تاریخ انقلاب نشان می دهد سال ۱۳۵۶ سال شتاب نهضت اسلامی با حوادث مهمی چون شهادت مصطفی خمینی فرزند امام راحل ، فوت دکتر شریعتی ، اهانت روزنامه‌ اطلاعات به امام خمینی (ر ه ) ، قیام ۱۹ دی قم در اعتراض به اهانت صورت گرفته و سرانجام قیام ۲۹ بهمن تبریز در چهلم شهدای قیام مردم قم است .
هر یک از حوادث مهم تاریخی نشان می دهد آذربایجان هم چنان در تاریخ پر فراز و نشیب ایران نقش مهمی داشته و پیوستگی گسست‌ ناپذیری خود را با ایران و حرکت اسلامی مردم آن به اثبات رسانده است .
قیام مردم تبریز در سال ۱۳۵۶ در واقع عکس‌العمل مردم غیور آذربایجان به اهانت صورت گرفته به ساحت مرجعیت و زعامت سیاسی مذهبی تشیع بود .
چندی قبل از این قیام هم ، مراسم باشکوه ترحیم فرزند ارشد امام خمینی حاج آقا مصطفی در تبریز منعقد شده بود .
در پی قیام خونین مردم تبریز که توسط عمال رژیم سر سپرده به خاک و خون کشیده شد ، حضرت امام خمینی (ره) پیامی که به تعبیر ایشان ” غمنامه ” بود صادر کردند .
ایشان در این غمنامه فرمودند :
« سلام بر اهالی شجاع و متدین آذربایجان عزیز . درود بر مردان برومند و جوانان غیرتمند تبریز . درود بر مردانی که در مقابل دودمان بسیار خطرناک پهلوی قیام کردند و با فریاد « مرگ بر شاه » خط بطلان بر گزافه گویی های او کشیدند .
زنده باشند مردم مجاهد عزیز تبریز که با نهضت عظیم خود ، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان زدند . من نمی دانم با چه زبانی به اهالی محترم تبریز و به مادران داغدیده و پدران مصیبت کشیده تسلیت بگویم ، به یاری خدا آثار این رژیم ضدِ اسلامی محو خواهد کرد . »

رهبر معظم انقلاب اسلامی قیام مردم تبریز را سرنوشت‌ساز و تاریخ‌آفرین می دانند :
اگر این قیام پرعظمت نبود، به احتمال زیاد حادثه ۱۹ دیِ قم فراموش و مسیر تاریخ کشور عوض می‌شد ، بنابراین تبریزی‌ها با قیام و فهم درست و اقدام به موقع توانستند حرکت عظیمی را به وجود آوردند که آن حرکت به ۲۲ بهمن ۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی منتهی شد .
حال بعد از گذشت ۴۳ سال از قیام مردم تبریز مورخان و تحلیلگران سیاسی از این حرکت اصیل اسلامی به عنوان سرسلسلهٔ قیامهای انقلاب اسلامی که تیر خلاص را به پیکر منحوس رژیم ستمشاهی پهلوی زد نام می برند .

پاینده باد نام و یاد تمامی شهدای انقلاب اسلامی

تصاویر مرتبط

برچسب ها: